کاشان هزاران سال است که محل زندگي انسان ها و اقوام گوناگون بوده و تمدني کهن را در خود جا داده است. قدمت منطقه تاريخي کاشان مربوط است به يکي از کهن ترين مراکز استقرار بشر در منطقه فلات مرکزي ايران موسوم به سيلک .

مردمان 7000 سال پيش در اين قسمت که در دو کيلومتري جنوب غربي کاشان قرار دارد ، تمدني را بنيان نهادند که آباداني کنوني منطقه کاشان مي تواند دنباله همان تمدن باشد هرچند که آنچه امروزه بعنوان کاشان مطرح مي باشد هويتي کاملا اسلامي دارد .

كاشان با مساحت 2100 هكتار در ناحيه مركزي ايران قرار گرفته است که از يکسو پشت به کوهستان و تز سوي ديگر روي به دشت کوير دارد . ارتفاع آن از سطح دريا 945 متر بوده و در 235 کيلومتري جنوب پايتخت و 250 كيلومتري شمال شهر اصفهان در مسير اتوبان قم- اصفهان قرار دارد و از طرف شرق و شمال به دشت کوير و از جنوب شرق به اردستان و از سمت غرب به شهرستان دليجان ، محلات و گلپايگان متصل است.

كاشان شهري است كه ريشه در تاريخ با عظمت ايران زمين دارد .شهري با بيش از هفت هزار سال تمدن و فرهنگ ، آرميده بر دامن كوير .

موقعيت جغرافيايي و اقليمي منطقه كاشان باعث ايجاد شرايط ويژه اي براي سكونت و فعاليت شده است كه مي توان بر جاذبه هاي تاريخي ، طبيعي ، مذهبي ، هنري ، صنعتي و معماري اصيل و بي بديل آن اشاره كرد . كاشان از دوران بسيار دور مهد هنر و ادب بوده و از فضايل و چهره هاي شاخص علمي ، هنري ، مذهبي آن پيداست كه جايگاه ويژه اي در طول تاريخ ايران داشته است .

مذهب مردم اين شهر شيعه اثني اشري است چنانچه به واسطه ايمان راسخ و زهد وتقوي بي نظير شيعيان آن از صدر اسلام تاکنون با دارالمومنين در صدر شهرهاي شيعه نشين قرار گرفته و از آن به نيکي ياد شده است .

كاشان ازجمله شهرهاي با سابقه و با هويت ديرينه فرهنگي است و عالمان ، فقيهان ، دانشمندان ، طبيبان ، فيلسوفان ، شاعران و نقاشاني كه از جمله نام آوراني هستند كه از اين ديار برخواسته اند و نه تنها نام كاشان را پرآوازه كرده اند بلكه افتخاري براي ايران و دنياي اسلام مي باشند .

طبق بررسيها وكاوشهاي علمي بعمل آمده توسط كارشناسان موسسه باستان شناسي دانشگاه تهران قديمي ترين شهر صنعتي جهان درجنوب كاشان در مساحتي حدود13 هكتار كه بقاياي فعاليتهاي صنعتي و ذوب و عمل آوري فلزات مختلف وآلياژها ي فلزي ، كوره هاي سفال پزي و آجر پزي است شناسايي و اعلام گرديده است .

وسعت و حجم فعاليت هاي صنعتي و نيز قدمت پنج هزار ساله اين محوطه باستاني از هر لحاظ منحصر بفرد و بي سابقه بوده و نشان دهنده مركزيت فلات ايران در زمينه فلز كاري كهن جهان است .

شهرستان كاشان با دارا بودن بيش از 950 واحد توليدي و صنعتي و دو شهرك صنعتي و شش منطقه صنعتي از شهرهاي بزرگ صنعتي و اقتصادي كشور محسوب مي شود و براساس آمار منتشره از لحاظ تعداد واحدهاي صنعتي از 11 استان و از نظر اشتغال از 17 استان و از لحاظ ميزان صادرات از 15 استان كشور فراتر است .